Изберете страница

Какво означава Кетогенна диета ?

Кетогенна диета – що е то? Кетогенната диета има за цел да промени източника на енергия на тялото от въглехидрати на мазнини. Идеята е, че когато приемаме въглехидрати, тялото ни ги преработва в глюкоза и използва нея за енергия. Спазвайки Кетогенната диета ние спираме приема на въглехидрати почти напълно и приемаме мазнини вместо това. Освен това приемаме и средно количество протеин. В противен случай организмът ни автоматично би превърнал протеина в глюкоза и би се захранвал с него вместо с мазнини. По този начин организмът ни се научава как да използва мазнините за енергия.

Черният дроб преработва мазнините и произвежда кетони, с които се захранва тялото ни. Кетоните имат около 3 пъти повече енергия от глюкозата и еднакво количество храна носи различна доза енергия. За разлика от повечето нисковъглехидратни диети, Кетогенната диета е нисковъглехидратна-високомазнинна, със среден прием на протеин. От тук идва и нейната ефикасност!

Спазване на Кетогенната диета.

Ако приемем, че дневният ни прием на храна е 100%, то пропорциите, които трябва да спазваме, за да сме в Кетоза би бил следният:

5% Въглехидрати

20% Протеини

75% Мазнини

Под мазнини не се има предвид само и единствено животинска мазнина (сланина, пържоли и т.н.), а и растителни мазнини като, например, от авокадо, маслини и други растения.

craving

              Ползи от спазването на Кетогенна диета

Положителните ефекти, които човек може да изпита докато следва този режим на хранене могат да бъдат:

понижен апетит, по-малка нужда от сън (по-бързо се наспиваме нощем), повишени нива на енергия, по-чиста кожа и по-високо ниво на концентрация (по-бистър ум).

Различни изследвания сочат и за намаляване на риска от инфаркт и диабет, тъй като по естествен начин чрез храненето нивата на инсулин се запазват на много ниско ниво. Именно покачването на нивата на инслулин в кръвта водят до това чувство на отпадналост, когато се нахраним добре. С помощта на Кетогенната диета това вече не е проблем! Тя държи нивата на глюкоза в организма ниски и принуждава тялото да се храни с мазнини. Не само тези, които ядете, но и тези, които са натрупани в организма! По този начин Кетогенната диета се превръща в най-оптималния начин за справяне с наднорменото тегло. Тялото се превръща в пещ, горяща мазнините!

Keto healthy

              Защо отслабваме повече в режим „Кето“?

С естественото намаляване на апетита е и по-лесно да се поддържа така нареченият калориен дефицит, чрез който тялото ни отслабва. Калориен дефицит означава да приемаме по-малко калории, отколкото изгаряме. По този начин да използваме енергията, която се съхранява в нашите собствени мастни клетки. Не само чрез естественото потискане на апетита Кетогенната диета спомага за нашето отслабване. Когато сме в режим на използване на кетоните за енергия вместо на глюкозата тялото ни вече е в режим на топене на мазнини и преработването им за енергия. По този начин се изисква по-малко време и работа на организма ни да преработи нашите собствени мастни запаси. Повече за калорийния дефицит прочетете в статията ни „Калориен дефицит – основният принцип на отслабването„.

Защо Кетогенна диета?

              Обобщение.

В заключение, без значение каква диета спазвате, докато сте в калориен дефицит ще сваляте и килограми. С помощта на Кетогенната диета, обаче, това се постига много по-лесно и ефикасно, отколкото с която и да било друга диета, която сте спазвали! Доказано е (и от личния опит на писателя на тази статия), че дори само за 30 дни съвестно спазване на тази диета резултатите са зашеметяващи! Опитайте и се уверете сами!

Източници:

Кетогенната диета може да доведе до загуба на тегло и благоприятни промени в серумните триглицериди и липопротеинови холестероли с висока плътност:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14525681

Едно проучване установи, че хората на кетогенна диета губят 2,2 пъти повече тегло от тези на диета с ниско съдържание на мазнини с ограничена калория. Нивата на триглицеридите и HDL холестерола също се подобряват:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12679447